Solutions Architect

Εισαγωγή

Αναζητάμε έναν Solutions Architect για την Well-Architected ομάδα μας, ο οποίος θα συμβάλλει στην ανάπτυξη και τη διαμόρφωση της εταιρείας. Αν είσαι έμπειρος software engineer με ενδιαφέρον για την αρχιτεκτονική λογισμικού, το cloud development, τα development processes και τη σημασία της συνεχούς βελτίωσής τους, και πιστεύεις πως έχεις τις αντίστοιχες γνώσεις και τα προσόντα, συνέχισε να διαβάζεις!

Κύριες αρμοδιότητες
  • Καθορισμός και σχεδιασμός αρχιτεκτονικής εφαρμογών
  • Καθοδήγηση ομάδων σχετικά με την αρχιτεκτονική συστημάτων, με έμφαση στην AWS
  • Επικοινωνία με υφιστάμενους αλλά και νέους πελάτες, για συζητήσεις και παρουσιάσεις προτάσεων για αλλαγές
  • Διασφάλιση τήρησης των διαδικασιών, όπως code reviews, deployment processes κλπ.
  • Συμμετοχή στον προσδιορισμό, την καταγραφή και τη συνεχή βελτίωση των development processes
  • Παρακολούθηση της πορείας των projects, και εντοπισμός σημείων που χρήζουν βελτιστοποίησης και απαιτούν αναθεώρηση των υφιστάμενων διαδικασιών
  • Το 25 με 50% του χρόνου εργασίας θα αφιερώνεται στον προγραμματισμό με ποικιλία καθηκόντων για την αναβάθμιση γνώσης
  • Διεξαγωγή Well-Architected Reviews (WARs) και επίλυση αναγνωρισμένων High Risk Issues (HRIs)
  • Λήψη τεχνικών συνεντεύξεων και βαθμολόγηση assignments υποψηφίων, στα πλαίσια της διαδικασίας αξιολόγησης και πρόσληψής τους
  • Συμμετοχή σε AWS events, συνεχής απόκτηση πιστοποιήσεων και επαναπιστοποιήσεων
  • Διοργάνωση Game Days για πελάτες των Managed Services
  • Συμβολή στις διαδικασίες πωλήσεων
Απαιτούμενα προσόντα
  • Τουλάχιστον 4 χρόνια πρακτικής εμπειρίας στην ανάπτυξη λογισμικού
  • Πτυχίο στην Επιστήμη Υπολογιστών ή σε συναφές αντικείμενο
  • Άριστη γνώση ελληνικών σε γραπτό και προφορικό λόγο (επίπεδο μητρικής γλώσσας ή ισοδύναμο)
  • Επάρκεια αγγλικής γλώσσας σε γραπτό και προφορικό λόγο
  • Συστάσεις από τουλάχιστον 2 προηγούμενες θέσεις εργασίας
  • Κατά προτίμηση προϋπηρεσία σε θέσεις όπως team leader, scrum master, product owner ή project manager
  • Προϋπηρεσία (έστω σύντομη) σε development με AWS
  • Κατοχή (ή θέληση για απόκτηση) πιστοποίησης AWS

Επιθυμητά προσόντα & χαρακτηριστικά
  • Δεξιότητες επικοινωνίας (ικανότητα για έκφραση με σαφήνεια, και αποτελεσματική επικοινωνία με άτομα με ή χωρίς τεχνικό υπόβαθρο)
  • Οργανωτικές δεξιότητες (ικανότητα για προτεραιοποίηση καθηκόντων και διαχείριση χρόνου)
  • Ικανότητα για διαμεσολάβηση και ηγεσία, που πηγάζει από προσωπικότητα και γνώση - όχι από τη θέση στην ιεραρχία
  • Προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Ικανότητα επίλυσης τεχνικών προβλημάτων
  • Χαρισματική προσωπικότητα
  • Ακεραιότητα χαρακτήρα
  • Ψυχραιμία
  • Ευελιξία και θετική στάση προς την αλλαγή
  • Ανοιχτό μυαλό, χωρίς προκαταλήψεις

Προσφέρουμε
  • Ανταγωνιστικό μισθό
  • 20+ πληρωμένες ημέρες διακοπών
  • Premium εξοπλισμό
  • Υβριδικό μοντέλο απασχόλησης (δυνατότητα εργασίας στο γραφείο και από το σπίτι)
  • Σύγχρονες γραφειακές εγκαταστάσεις στο κέντρο της Αθήνας
  • Ευκαιρίες για μάθηση και αυτοπραγμάτωση
  • Δυνατότητα εξέλιξης εντός της εταιρείας με εξατομικευμένη πορεία σταδιοδρομίας
  • Διεθνές και φιλικό περιβάλλον με πνεύμα συνεργασίας
  • Eταιρική κουλτούρα με επίπεδη ιεραρχία, σεβασμό και συμπεριληπτικότητα
Η PCG

Η Public Cloud Group (PCG) ενισχύει τις επιχειρήσεις στον ψηφιακό μετασχηματισμό τους μέσω λύσεων στο Cloud.

Με ένα χαρτοφυλάκιο προϊόντων σχεδιασμένο για να στηρίζει οργανισμούς κάθε μεγέθους στην πορεία τους στο cloud, και με προσωπικό υψηλής εξειδίκευσης, τεχνικά άρτιο αλλά και προτιμώμενο από πελάτες και partners λόγω άριστων δεξιοτήτων συνεργασίας, η PCG έχει εδραιωθεί ως ένας ισχυρός και έμπιστος partner για τους hyperscalers, πάντα πρωτοπόρος, με ικανότητα και αξιοπιστία που επικυρώνεται διαρκώς.

Διαθέτουμε το υψηλότερο partnership status με τους τρεις hyperscalers: Amazon Web Services (AWS), Google Cloud (GCP) και Microsoft Azure. Ως έμπειροι και πιστοποιημένοι πάροχοι cloud υπηρεσιών, συμβουλεύουμε τους πελάτες μας σε ανεξάρτηση βάση για την υλοποίηση, τις managed services και την ανάπτυξη εφαρμογών στο cloud.

Δεν έχεις όλα τα προσόντα;

Μην ανησυχείς, μπορούμε να σε βοηθήσουμε να τα αποκτήσεις. Η αίτησή σου είναι ευπρόσδεκτη όπως και νά'χει!

Κάνε αίτηση τώρα

Θα ήθελα να κάνω αίτηση για
Επίλεξε θέση*
Arrow Down
στην τοποθεσία
Επίλεξε πόλη*
Arrow Down

Διαβάστε για τα projects με τα οποία δουλεύουμε

Νέα
H PCG αποκτά το AWS Advertising and Marketing Technology Competency

Ανακοίνωση του νέου επιτεύγματος της PCG: Αποκτά το AWS Advertising & Marketing Tech Competency in DCX, αναβαθμίζοντας τις ψηφιακές εμπειρίες πελατών στον χώρο της διαφήμισης και του μάρκετινγκ.

Μαθετε περισσοτερα
Δελτίο Τύπου
Η PCG κατάκτά τον τίτλο του AWS Premier Partner

Η PCG ανάμεσα στις λίγες εταιρείες παγκοσμίως που αποδεικνύουν την υπεροχή τους κατακτώντας το στάτους του AWS Premier Tier Services Partner.

Άρθρο
AWS Well-Architected Framework
Τι είναι το Well-Architected Framework;

Το AWS Well-Architected Framework είναι ένα εργαλείο που διευκολύνει τον καλό σχεδιασμό και θωρακίζει το cloud περιβάλλον σας, αλλά πώς ακριβώς το κάνει αυτό; Μάθετε τα βασικά στοιχεία του και πώς μπορεί να σας ωφελήσει.

Case study
Λογισμικό
Μείωση κόστους και βελτίωση ροής με AWS Mobile Services

Η Teevolution μας προσέγγισε με σκοπό να βελτιώσει την αλληλεπίδραση με τους πελάτες της: την επικοινωνία, τη "διαδρομή" τους (customer journey), και τη δυναμική ενασχόλησή τους με την εταιρεία (engagement). Επιπλέον στόχος ήταν να αποδεσμευτεί από το Salesforce Marketing Cloud, αφού κρίθηκε δαπανηρό, δύσκολο στη συντήρηση και παρουσίαζε ελλείψεις σε απαραίτητες λειτουργίες.